Посол США вызван в МИД Турции вследствие признания Байденом геноцида армян. ABD Büyükelçisi, Biden’in ermeni soykırımı’nı tanımasının ardından Türk Dışişleri Bakanlığı’na (МИД) çağrıldı.
Глава Белого дома Джо Байден 24 апреля официально признал геноцидом массовые убийства этнических армян в начале XX века в Османской империи. Beyaz Saray Başkanı Joe Biden 24 Nisan’da Osmanlı İmparatorluğu’nda 20. yüzyılın başında etnik ermenilere yönelik katliamları soykırım olarak kabul etti.
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, со своей стороны, заявил, что Анкара “полностью отвергает это заявление, основанное исключительно на популизме”. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Ankara’nın “yalnızca popülizme dayalı bu açıklamayı tamamen reddettiğini” söyledi.
“После заявления президента США Джо Байдена о событиях 1915 года посол США Дэвид Саттерфилд был вызван в наше министерство и принят заместителем министра Седатом Оналом. “ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 olaylarına ilişkin açıklamasının ardından, ABD Büyükelçisi David Satterfield bakanlığımıza çağrıldı ve Bakan Yardımcısı Sedat Önal tarafından kabul edildi.
Послу была выражена наша жесткая реакция, до него было доведено, что мы считаем это заявление неприемлемым, лишенным каких-либо исторических и юридических оснований, поэтому мы полностью отвергаем и решительно осуждаем его”, — подчеркнул собеседник агентства. Büyükelçiye sert tepkimiz dile getirildi,  tarihi ve hukuki herhangi bir dayanaktan yoksun olan bu açıklamayı kabul edilemez bulduğumuz, tümüyle reddettiğimiz ve en kuvvetli şekilde kınadığımız” ifade edilmiştir.
Послу сообщили, что заявление американского президента “является недействительным с точки зрения международного права, глубоко вредит турецкому народу и наносит двусторонним отношениям ущерб, который будет трудно восстановить”. Büyükelçiye, Amerikan başkanının açıklamasının “uluslararası hukuk açısından geçersiz olduğu, Türk halkına derinden zarar verdiği ve ikili ilişkilerde onarılması zor zarara yol açtığı” bilgisi verildi.

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir