Россия и США делят европейский рынок: кто заполнит газовые хранилища? Rusya ve ABD Avrupa pazarını paylaşıyor: gaz depolama tesislerini kim dolduracak?
Холодная и затянувшаяся зима опустошила европейские газовые хранилища. Осталась лишь треть запасов. Американцы решили этим воспользоваться и предложили много сжиженного газа. Soğuk ve uzun süren kış, Avrupa’daki gaz depolarını tüketti. Yedeklerin yalnızca üçte biri kaldı. Amerikalılar bundan yararlanmaya karar verdiler ve bol miktarda sıvılaştırılmış gaz teklif ettiler.
Осенью и зимой европейцы израсходовали больше 65 миллиардов кубических метров газа — десятилетний максимум. Sonbahar ve kış aylarında, Avrupalılar 65 milyar metreküpten fazla gaz tüketti – bu on yılda maksimum.
Погода сыграла злую штуку и в этом отопительном сезоне. “Газпрому” пришлось в январе срочно наращивать поставки обледеневшей Европе. В Германию отправили на 32,4 процента больше, чем обычно, во Францию — на 77,3, в Нидерланды — на 21,2, а в Италию — на все 100. Bu ısıtma sezonunda hava kötü bir rol oynadı. Ocak ayında Gazprom, donan Avrupa’ya arzını acilen artırmak zorunda kaldı. Almanya’ya her zamankinden yüzde 32,4, Fransa’ya – yüzde 77,3, Hollanda’ya – yüzde 21,2 ve İtalya – yüzde 100 daha fazla gönderdiler.
Помимо России, голубое топливо в ЕС поступает из Норвегии, Катара, Алжира, США и Нигерии. Главные потребители — Германия, Великобритания и Италия. Причем немцы и британцы получают российский газ через “Северный поток”. Других вариантов нет. Конечно, можно перейти на сжиженный природный газ (СПГ), но он дороже. Кроме того, для него необходимы специальные терминалы, которыми Германия, например, не располагает. СПГ туда доставляют через Бельгию и Нидерланды. Rusya’nın yanı sıra AB’ye Norveç, Katar, Cezayir, ABD ve Nijerya’dan mavi yakıt geliyor. Ana tüketiciler ise Almanya, İngiltere ve İtalya’dır. Dahası, Almanlar ve İngilizler Rus gazını Kuzey Akım üzerinden alıyor. Başka seçenek yok. Elbette sıvılaştırılmış doğal gaza (LNG) geçilebilir, ancak daha pahalı. Ek olarak, örneğin Almanya’nın sahip olmadığı özel terminaller gerektirir. LNG oraya Belçika ve Hollanda üzerinden teslim ediliyor.

 

 

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir