На Руси издавна было принято желать «Будь здоров!» каждому чихаю­щему. Rusya’da çok eskiden beri her hapşırana ”Çok yaşa!” (Kelime çevirisi: Sağlıklı ol!) demek bir gelenektir.
Кстати, чиханию всегда придавали особое магическое значение. Bu arada, hapşırmaya her zaman özel bir büyülü anlam yüklenmiştir.
Ес­ли, например, чихнет тяжелобольной, то это предвестие его выздоров­ления. Örneğin, ağır bir hasta hapşırırsa, bu onun iyileşmesinin habercisidir.
Чихнешь в понедельник натощак — к подарку, во вторник — к приезжим, в среду — к вестям, в четверг — к похвальбе, в пятницу — к свиданию, в субботу — к исполнению желаний, а в воскресенье — к гостям. Pazartesi aç karnına hapşırırsan bu hediyeye yorumlanır ,salı günü – gelecek olanlara, çarşamba günü – haberlere, perşembe günü – övgüye, cuma – buluşmaya, cumartesi – dileklerin gerçekleşmesine, pazarsa – misafirlere.
Как видим, все эти приметы добрые, как и само добро-желание «на чих». Gördüğümüz üzere, tüm bu alametler iyi yönde, aynı ”hapşırığa” olan  iyi dileğin kendisi gibi.
Существует немало версий происхождения этого выражения. Одна из них тесно переплетается с христианскими верованиями. Bu ifadenin kökeninin birçok versiyonu vardır. Bunlardan biri Hıristiyan inançlarıyla yakından iç içe geçmiş durumda.
Поскольку человек создан «вдуновением» божественного духа, то при кончине его дух тем же путем и исходит от него. İnsan, ilahi ruhun “üflemesiyle” yaratıldığından, ölümünde de ruhu ondan aynı şekilde gider.
По мнению толкователей Биб­лии, то же может случиться и при резком выдохе чихании.

Каковы бы ни были версии, магическая суть пожелания «Будь здо­ров!» ясна: уберечь чихающего от испускания духа или души.

İncil yorumcularına göre, aynı şey keskin hapşırığın çıktığı esnada da gerçekleşebilir.

Hangi versiyon olursa olsun ”Çok yaşa!” demenin büyülü özü açıktır: hapşıran kişinin ruhunun ve canının çıkmasını önlemektir.

 

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir