У врача  U vraça Doktorda
Меня зовут Серген. Я приехал из Аданы. В моём городе другой климат. Здесь очень холодно, поэтому тут часто болею. Minya zavut Sergen. Ya priyehal iz Adanı. V mayom gorode drugoy klimat. Zdes’ oçen’ holodna, paetamu tut çasta baleyu.  Benim adım Sergen. Adanadan geldim. Benim şehrimde farklı ilkim var. Burası ise çok soğuk, bu yüzden burada  sıklıkla hastalanıyorum.
Вот и сегодня я проснулся и почувствовал, что у меня болит горло, болит голова, есть кашель и, наверное, есть температура. Vot i sivodnya ya prasnulsya i paçuvstvaval, şto u minya balit gorla, balit galava, yest’ kaşel’ i, navernaye, yest’ temperatura.  İşte bugün uyandım ve boğazımın ağrıdığını, başımın ağrıdığını, öksürüğümün olduğunu ve galiba ateşimin de olduğunu hissettim. 
Я тепло оделся и пошёл в поликлинику. Ya tiplo adelsya i paşol v palikliniku. Sıkı giyinip polikliniğe gittim.
– Добрый день, доктор!  – Dobrıy den’, doktır! – İyi günler doktor!
– Добрый день! Что у Вас болит? – Dobrıy den’! Şto u Vas balit? – İyi günler! Neyiniz vardı?
– Доктор, у меня болит голова, болит горло, есть кашель. – Doktır, u minya balit galava, balit gorla, yest’ kaşel’. – Doktor, benim başım ağrıyor, boğazımda ağrıyor öksürüğümde var.
– Откройте рот, скажите “а-а-а”.

Да, Ваше горло красное. 

– Otkroyte rot, skajıte ”a-a-a-”. 

Da, Vaşe gorla krasnaye.

– Ağzınızı açınız, ve ”a-a-a” yapınız.

Evet, boğazınız kırmızı. 

Врач выписал мне рецепт и сказал неделю отдыхать и не ходить в университет.  Vraç vıpisal mnye retsept i skazal nidelü atdıhat’ i nye hadit’ v universitet.  Doktor bana reçete yazdı ve bir hafta dinlenmem gerektiğini üniversiteye gitmememi söyledi. 

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir