Dostluk ve Kardeşlik Antlaşması  Договор о дружбе и братстве
TBMM himayesinde düzenlenen 1921 Moskova Antlaşması’nın 100. Yıl Dönümünde Türk-Rus İlişkileri Paneli’nde, bugüne kadar tek kare fotoğraf ile hatırlanan antlaşmanın tarihi görüntülerine yer verildi.

 

Panelde söz alarak görüntüleri yorumlayan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Zor zamanlarda birbirine destek olan iki milletin ve onları temsil eden isimlerin antlaşmaya verdikleri isim de görüntülerdeki samimiyeti yansıtıyor: Türkiye-Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti Dostluk ve Kardeşlik Antlaşması. Bu vesileyle görüntünün günümüze kadar ulaşmasını sağlayan Rus Devlet Arşivlerine ve Mehmet Perinçek’e de teşekkür ederiz” dedi.

К 100-летию Московского соглашения 1921 года, организованного под эгидой Великого Национального Собрания Турции, на панели турецко-российских отношений были представлены исторические изображения договора, которые до сих пор запомнились одной фотографией.

Выступая на панели и комментируя изображения, Мустафа Шентоп сказал: “Изображение отражает искренность, с которой поддерживающие друг друга в трудные времена страны и их делегации дали договору следующее название: Договор о дружбе и братстве между Турцией и  Российской Советской Федеративной Социалистической Республикой. По этому поводу мы также благодарим Российский государственный архив и Мехмета Перинчека, которые сохранили изображение до наших дней.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir