Dünyanın ilk tescilli koronavirüs aşısı Sputnik V

Sputnik V – первая в мире запатентованная вакцина против коронавируса.

Rusya’nın Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen Sputnik V aşısı, dünyanın ilk tescillenen koronavirüs aşısı özelliğini taşıyor.

 

11 Ağustos’ta tescillenmesinin ardından 4 gün içerisinde üretimine başlanan aşı, bugün Rusya hariç 20’ye yakın ülkenin ihraç ettiği veya yerel üretimine başladığı bir aşı konumunda.

 

Rusya, Sputnik V aşısının ülke genelinde uygulanmasına 2 Aralık’ta başlamış, klinik testlerinin 3 aşamasının tamamlanmasının ardından, aşı olanların yüzde 85’inde bir yan etkiye rastlanmadığını, geriye kalan kısımda da enjeksiyon bölgesinde kızarıklık ve hafif baş ağrısı görüldüğü bildirilmişti.

Sputnik V için bugün Brezilya, Belarus, Kazakistan, Hindistan, Nikaragua, Venezuela, Sırbistan, Tunus, Cezayir, Arjantin, Malezya, Şili, Macaristan, Mısır gibi birçok ülke Rusya ile ya ihracat ya da yerli üretim için anlaşma imzalamış durumda.

Türkiye de Rusya ile Sputnik V, aşısının yalnızca ithalatını değil, ortak üretimini de kapsayan bir anlaşma imzalamış durumda.

Вакцина Sputnik V, разработанная Российским институтом эпидемиологии и микробиологии имени Гамалеи, признана первой в мире запатентованной вакциной против коронавируса.

Вакцина, которую начали производить в течении 4 дней после ее регистрации 11 авггуста, сегодня является вакциной, которую экспортируют или производят в 20 странах мира не считая саму Россию.

Россия начала внедрение вакцины Sputnik V по всей стране 2-ого декабря, после завершения трёх этапов клинических испытаний сообщалось, что 85% вакцинированных не испытали побочных эффектов, а оставшаяся в месте укола появилась сыпь и лёгкие головные боли. 

Что касается Sputnik V, многие страны, такие как Бразилия, беларусь, Казахстан, Индия, Никарагуа, Венесуела, Сербия, Тунис, Алжир, Аргентина, Малайзия, Чили, Венгрия, Египет подписали соглашения с Россией на экспорт или на внутреннее производство.

Турция также подписала соглашение с Россией о вакцине Sputnik V, которое охватывает не только импорт, но и совместное производство вакцины.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir