Меня зовут Ахмет. Я студент-иностранец. Я учусь в университете на подготовительном отделении. Minya zavut Ahmet. Ya student – inostranets. Ya uçus’ v universitete na padgatavitel’nam atdelenii. Benim adım Ahmet. Ben yabancı öğrenciyim. Ben üniversitede hazırlık sınıfında okuyorum.
Я изучаю русский язык, и живу в общежитии. Ya izuçayu russkiy yazık i jıvu v obşşejitiye. Ben Rusça öğreniyorum ve yurtta yaşıyorum.
Вот моя комната. Моя комната небольшая, но светлая. Тут стол, стулья, удобная кровать, большой шкаф. Vot maya komnata. Maya komnata nyebal’şaya, no svetlaya. Tut stol, stul’ya, udobnaya kravat’, bal’şoy şkaf. Bu ise benim odam. Benim odam büyük değil ama aydınlık. Burada masa, sandalyeler, rahat yatak, büyük dolap.
Вот деревянная полка. Тут мои книги, тетради, карандаши и ручки. Vot derevyannaya polka. Tut mai knigi, tetradi, karandaşi i ruçki. Orada ahşap raf . Burada benim kitaplarım, defterlerim, kurşun kalemlerim ve tükenmez kalemlerim.
Справа большое окно. На столе красивая ваза и белая роза. Sprava bal’şoye akno. Na stale krasivaya vaza i belaya roza. Sağda pencere. Masada güzel bir vazo ve beyaz bir gül.
А тут тумбочка. Там моё фото. На фото моя семья: мама, папа, сестра, дедушка и бабушка. A tut tumbaçka. Tam mayo fota. Na fota maya sim’ya: mama, papa, sistra, deduşka i babuşka. Burada ise komodin. Orada benim fotoğrafım. Fotoğraftakiler benim ailem: annem, babam, kız kardeşim, dedem ve nenem.

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir