Зима, весна, лето и осень – это времена года. Зима – это декабрь, январь и февраль. Zima, vesna, leta i osen’ – eta vremina goda. Zima – eta dekabr’, yanvar’ i fevral’. Kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerdir. Kış – aralık, ocak, şubattır.
Зимой очень холодно и идёт снег. Люди тепло одеты. Весенние месяцы – это март, апрель и май. Zimoy oçen’ holodna i idyot sneg. Lyudi tiplo adetı. Vesenniye mesyatsı – eta mart, aprel’ i may. Kışın çok soğuk ve kar yağar. İnsanlar sıkı giyinirler. İlk bahar ayları ise mart, nisan, mayıstır.
Весной тепло и солнечно, иногда идёт дождь. На улице есть цветы и везде зелень. Vesnoy tiplo i solnıçna, inagda idyot dojd’. Na ulitse yest’ tsvetı i vezde zelen’. İlkbahar ılık ve güneşli bazense yağmur yağar. Dışarıda çiçekler ve her yerde yeşillik vardır.
Летние месяцы – это июнь, июль и август. Лето – моё любимое время года. Letniye mesyatsı – eta iyun’, iyul’ i avgust. Leta – mayo lyubimaye vremya goda. Yaz ayları ise haziran, temmuz, ağustostur. Yaz benim en sevdiğim mevsimdir.
Я люблю лето, потому что каникулы. Летом можно поехать на море. Ya lyublyu leta, patamu şta kanikulı. Letam mojna payehat’ na more. Yazı seviyorum çünkü tatil. Yazın denize gidilebilir.
Я очень люблю плавать и загорать. Ya oçen’ lyublyu plavat’ i zagarat’ Ben yüzmeyi ve güneşlenmeyi çok severim.
Сентябрь, октябрь и ноябрь – это осень. Sentyabr’, aktyabr’, nayabr’ – eta osen’ Eylül, ekim ve kasım ise sonbahardır.
Осенью все школьники и студенты идут учиться. Osen’yu fsye şkol’niki i studentı idut uçit’sya. Sonbaharda bütün ilk okullu ve üniversiteli öğrenciler okula gider.
Осенью прохладно и пасмурно. Osen’yu prahladna i pasmurna. Sonbahar serin ve bulutludur.

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir