Москва

1. Kremlin

Moskova’nın en eski bölümü olan Kremlin, şehrin en önemli tarihi ve sanatsal kompleksi olmasının yanı sıra sosyal ve politik merkezidir. Kremlin de görebileceğiniz yerler: duvarları ve kuleleri – saati ile ünlü Spasskaya kulesi; tarihi kiliseleri ve katedraller. Yine aynı şekilde Kremlin Sarayı da bu bölgede yer almaktadır.

 

 

2. Kızıl Meydan

Kızıl Meydan Kremlin’in doğu duvarı tarafında yer alır. Kızıl Meydanda  Eyalet Hükümeti Evi, bir dizi katedral, anıt ve müze yer alır. Meydanın en ünlü bölümlerinden biri, tüm yıl boyunca turist akınına uğrayan Lenin’in mozolesidir. Duvar boyunca, Sovyet politikacılarının ve geçmiş bir dönemin önde gelen şahsiyetlerinin mezar yeri olan Kremlin nekropolü var.

 

 

3. Aziz Vasil Katedrali

Kutsal Aziz Vasil Katedrali, başkentin ve genel olarak Rusya’nın mimari sembollerinden biridir. Günümüzde katedral hem amacına uygun hem de müze olarak işlev görüyor. Dış görünüşüyle odak noktası olan bu katedralin içini de gezmenize izin verilmektedir.

 

 

4. Tarihi Devlet Müzesi

1872 yılında kurulan Rusya’nın Ulusal Müzesi olarak bilinen Tarihi Devlet Müzesi bünyesinden 5 milyondan fazla tarihi eser barındırmaktadır. Kızıl Meydan’da Rus mimarisi tarzında inşa edilen müzenin kırmızı tuğlalı binası bir sarayı andırsa da orijinal olarak müze için tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Birbirinden etkileyici tarihi eserleri incelemek için mutlaka uğramanız gerekmektedir.

 

5. Moskova City

Başkent Moskova’nın iş merkezi olan Moskova City gökdelenlerden oluşmaktadır. Dış görünüşü ile son zamanlarda ilgi odağı olan gökdelenleri görmenizi tavsiye ederiz.

 

 

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir