Rusya İmparatorluğun en önemli şehirlerinden biri olan Nizhny Novgorod  günümüzde de Rusya’nın en büyük 5. şehri konumunda. Gerek tarihi, gerek doğasıyla büyüleyen Nizhny Novgorodta yer alan görülmeye değer en önemli 7 yeri derledik. Rus edebiyatının önemli isimlerinden olan Maksim Gorki’nin bu şehirde doğduğunu belirtmekte fayda var. 

Kremlin 1.Nizhny Novgorod  Kremlini:  

Nizhny Novgorod ’un orta kesiminde yer alan 16. yüzyılın zapt edilemez kremlinin’in den günümüze 13 kule ve iki kilometrelik kale duvarları kalmıştır. Kulelerin içinde çeşitli sergiler bulunmakta. Ayrıca duvarların bir bölümü turistlere açık durumda.

 

Arabalar müzesi2.GAZ Tarih Müzesi: 

Araba sevdalıları için harika bir müze! Müze, Gorky Otomobil Fabrikası’nın tarihini ve gelişimini anlatan sergilere ev sahipliği yapıyor. Çalışır durumda bulunan Retro-otomobil koleksiyonu da müzede sergilenmekte. Ziyaretçilerin görebileceği başlıca ünlü modeller: “Chaika”, “Volga”, “GAZ-51” Sovyet kamyonu ve diğerleri.

 

3.Grigory Stroganov Katedrali:

Ünlü Rus sanayici Grigory Stroganov’un adını taşıyan zarif bir tapınak. Katedralin dış dekorasyonu, kırmızı tuğla duvarların arka planına uygun görünen zarif bir beyaz taş oymadır. Katedral, Sovyet döneminde yıkımdan kaçınmayı başardı, çünkü başrahip yeni hükümete binanın tarihi değerini kanıtlayabildi.

 

 

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir