1.Petergrof

Finlandiya Körfezi’nin güney kısmında yer alan bu bölge 18. Yüzyılın başlarında I. Petr tarafından yaptırılmıştır. İçerisinde çeşitli parklar, saraylar ve müze barınmaktadır. İki katlı Büyük Petergrof Sarayıda bu bölgede yer almaktadır. Fotoğraf makinenizi yanınıza alıp atmosferin tadını çıkarın!

 

2.Ermitaj Ermitaj

Peterburg deyince Ermitaja değinmeden olmaz! Peterburgun simgelerinden biri olan Ermitaj Müzesi bir müzeden fazlası. Bu da onu dünyanın en büyük müze kompleksi olmasını yapan özellik. Ermitaj müzesinde, tiyatro, birkaç şato ve çeşitli geleneksel sergiler düzenlenmektedir.

 

Saray Meydanı3.Saray Meydanı

Meydan, Ermitaj ve Kışlık Saray da dâhil olmak üzere kendi turistik yerleri bakımından zengindir. Görkemli anıtlarla süslenmiş Muhafızlar Karargahı binası ve üstünde bir melek bulunan dev bir İskenderiye sütunu da vardır. Sütunda, dünya alegorilerini ve askeri zırhı tasvir eden kısımlar var.

 

 

4.Vasiliyevskiy Adası

Neva Nehri’nin Vasilievskiy Adası tarafından ikiye bölündüğü yer. Çeşitli tarzlarda ve zamanlardan kalma çok sayıda bina ve yapının bulunduğu adada çeşitli açık hava müzeleri mevcuttur.

 

 

5.Aleksandr Nevski Manastırı

Büyük Petr (I. Petr) tarafından yaptırılan bu manastır daha sonra lavra statüsüne yükseltirmiştir. Rus edebiyatı meraklısı okurlarımızın keyifle ziyaret edeceği bu yerde Dostoyevskiy, Lomonosov ve Krylov’ un mezarları da yer almaktadır.

 

 

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir