1. Туалетная Вода – İlk bakışta Türkçeye çevirirken akla ilk gelen ‘Tuvalet Suyu’ çevirisidir. Fakat Туалетная Вода -parfüm- anlamına gelmektedir.
  2. Да, нет, наверное – ‘Evet, hayır, galiba’ nasıl olurda aynı cümlede olur? Rusça öğreniyorsanız gayet doğal bir şekilde olur 🙂 Да, нет, наверное – ‘Emin değilim ama hayır’ anlamına gelmektedir.
  3. Собаку съесть – Kelime çevirisi ‘Köpeği yemek’ anlamına gelen bu cümlemiz Ruslar tarafından bu şekilde anlaşılmamaktadır tabiki de. Собаку съесть -Bir işte ustalaşmak, işin ehli olmak- anlamına gelmektedir.
  4. Старый Новый Год – ‘Eski yeni yıl’ anlamına gelmektedir. Nasıl olurda yeni yıl eski olur diye düşünmeyin çünkü açıklaması Sovyetler Birliğinde gizli 🙂 Çarlık Rusyasında Yeni yıl 13-14 Ocak tarihleri yeni yıla denk gelmekteydi. Sovyet Devrimiyle ile bugünkü takvime geçiş yapıldı. Fakat gelenek eskisi gibi kaldı.
  5. Как дела? sorusuna “Да, ничего” yanıtı yine enteresan bir cümledir. Çünkü ‘Nasılsın?’ sorusuna ‘evet hiç bir şey’ diye bir cevap vermeyiz.  Lakin Rusça da böyle bir cevap ”Her şey yolunda, bıraktığın gibi” anlamları taşımaktadır.
  6. Без базара/ базара нет – Yine Türkçe düşünmememiz gerek bir cümledir zira Türkçe düşünecek olursanız ‘Pazar yok, pazarsız’ gibi çeviriler elde edeceksiniz. Fakat “Базар” kelimesi ‘pazarlık’ anlamı da taşımaktadır. Dolayısıyla Без базара/ базара нет gibi bir cümle gördüğümüz zaman ‘Pazarlıksız, pazarlık yok’ anlamlarını elde etmekteyiz.

Daha fazlası için aşağıda ki videomuzu incelemenizi tavsiye ederiz.

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir