В России разрабатывают вакцину против вируса, и это не COVID. Rusya’da virüse karşı bir aşı geliştiriliyor ve bu COVID değil.
Пандемия коронавируса на время отвлекла внимание от других, не менее серьезных инфекций, которые требуют пристального внимания ученых. Koronavirüs salgını, bilim insanlarının son derece ilgi vermesi gereken en az kendi kadar ciddi olan enfeksiyonların ilgisini dağıtmış durumda. 
Прототип вакцины против птичьего гриппа типа H5N8 разработал Государственный научный центр вирусологии и биотехнологий “Вектор”, об этом в субботу сообщил гендиректор центра Ринат Максютов, передает РИА Новости. RIA Novosti’nin bildirdiğine göre, merkezin genel müdürü Rinat Maksyutov Cumartesi günü yaptığı açıklamada, H5N8 kuş gribi aşısının prototipinin Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi “Vektör” tarafından geliştirildiğini söyledi.
Максютов пояснил, что специалисты “Вектора” в марте 2021 года методами обратной генетики получили вакцинный штамм против вируса типа H5N8 и в дальнейшем, если производственная задача получения вакцины будет поставлена, ее можно будет решить, используя существующие производственные мощности. Maksyutov, Vektor’un uzmanlarının Mart 2021’de H5N8 virüsüne karşı ters genetik yöntemleri kullanarak bir aşı suşu elde ettiğini ve gelecekte aşı elde etme üretim görevi belirlenirse mevcut üretim tesisleri kullanılarak çözülebileceğini açıkladı.
“Здесь прототип вакцины создан. При необходимости она может быть масштабирована”, – сказал он. ”Burada bir aşı prototipi oluşturuldu. Gerek görülürse ölçeklendirilebilir.” dedi. 
Максютов пояснил, что в феврале этого года “Вектор” документально подтвердил возможность передачи человеку вируса птичьего гриппа субтипа H5N8. Maksyutov, bu yılın Şubat ayında “Vektör”ün, H5N8 alt tipinin kuş gribi virüsünün insanlara bulaşma olasılığını belgelediğini açıkladı.

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir