Россия начала проектировать аппарат для исследования Венеры. Rusya, Venüs’ün araştırılması için bir cihaz tasarlamaya başladı.
Российские ученые работают над созданием космического аппарата “Венера-Д” для комплексного изучения планеты.

Об этом рассказала заведующая лабораторией спектроскопии планетных атмосфер Института космических исследований РАН Людмила Засова.

Rus bilim insanları, gezegenin kapsamlı bir incelemesi için Venera-D uzay aracının yapımı üzerinde çalışıyorlar.

Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırma Enstitüsü’nün gezegen atmosferlerinin spektroskopi laboratuvarının başkanı Lyudmila Zasova bu konu hakkında konuştu.

Также научный руководитель института Лев Зеленый рассказал, что в этом году будет выделено финансирование на эскизное проектирование аппарата, и что всего до 2025 года на эти работы может потребоваться около 550 миллионов рублей. Ayrıca, enstitünün bilimsel direktörü Lev Zeleny, bu yıl aparatın ön tasarımı için fon tahsis edileceğini ve toplamda 2025 yılına kadar bu çalışmanın yaklaşık 550 milyon ruble gerekebileceğini söyledi.
Автоматическая межпланетная станция “Венера-Д” состоит из орбитального и посадочного аппаратов для комплексного изучения атмосферы Венеры, ее поверхности, внутреннего строения и окружающей плазмы, сообщает РИА Новости. RİA Novosti, otomatik gezegenler arası istasyon “Venera-D”, Venüs’ün atmosferinin, yüzeyinin, iç yapısının ve çevresindeki plazmanın kapsamlı bir biçimde incelemesi için bir yörünge ve iniş aparatından oluşacağını söylüyor. 
При создании “Венеры-Д” будет использоваться базовая конструкция советской посадочной станции, применявшейся в миссиях “Венера” и “Вега”. В рамках исследовательской программы СССР в общей сложности совершил десять успешных посадок на Венеру. Venera-D oluşturulurken ”Venera” ve ”Vega” görevlerinde kullanılan Sovyet iniş istasyonunun temel tasarımı kullanılacak. Araştırma programının bir parçası olarak, SSCB Venüs’e toplam on başarılı iniş yaptı.

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir