Меня зовут Серген. Я студент-иностранец. Дома в выходные дни я делаю домашнее задание.  Minya zavut Sergen. Ya student – inostranets. Doma v vıhadnıye dni ya delayu damaşniye zadaniye. Benim adım Sergen. Ben yabancı öğrenciyim. Evde tatil günlerinde ev ödevimi yaparım.
Сначала я учу новые слова, а потом читаю и перевожу новый текст. Я читаю громко.  Snaçala ya uçu novıye slava, a patom çitayu i perevaju novıy tekst. Ya çitayu gromka.  Öncelikle yeni kelimeler öğrenir, sonrasında yeni bir metin okur çeviririm. Ben yüksek sesli okurum.
Я читаю хорошо, потому что каждый день занимаюсь. Потом читает мой друг Сакит, а я внимательно слушаю.  Ya çitayu haraşo, patamu şta kajdıy den’ zanimayus’. Patom çitaet moy drug Sakit, a ya vnimatel’na sluşayu. Çok iyi okuyorum çünkü her gün uğraşıyorum. Sonra benim arkadaşım Sakit okuyor ben ise dikkatle dinliyorum.
Он тоже читает правильно. Он хорошо понимает текст. Мы делаем уроки вместе.  On toje çitayet pravil’na. On haraşo panimayet tekst. Mı delayem uroki vmeste. O da doğru okuyor. O metni çok iyi anlıyor. Biz birlikte ders yapıyoruz.
В свободное время мы слушаем музыку, смотрим телевизор, читаем разные журнали и книги. V svabodnaye vremya mı sluşayem muzıku, smotrim televizır, çitayem raznıya jurnali i knigi. Boş zamanlarımızda müzik dinler, televizyon izler, çeşitli dergiler ve kitaplar okuruz.
Также я очень люблю играть в футбол, хорошо играю в шахматы и в баскетбол. Каждое воскресенье мы ходим на стадион играть в футбол.  Takje ya oçen’ lyublyu igrat’ v futbol, haraşo igrayu v şahmatı i v basketbol. Kajdaye vaskresen’ye mı hodim na stadion igrat’ v futbol. Futbolu da çok severim, iyi satranç ve basketbol oynarım. Her pazar stadyuma maç oynamaya gideriz. 

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir