Каждый день после уроков я хожу в магазин за хлебом. Kajdıy den’ posle urok’af ya hoje v magazin za hlebam.  Her gün dersten sonra ekmek almak için markete giderim.
Но в выходные дни я иду в магазин и покупаю на целую неделю.  No v vıhadnıye dni ya idu v magazin i pakupayu na tseluyu nidelyu. Ama tatil günlerinde tüm hafta için alışveriş yapıyorum.
Обычно я покупаю рис, макароны, фасоль, чечевицу, булгур, мясо или курицу.  Abıçna ya pakupayu ris, makaronı, fasol’, çeçevitsu, bulgur, mysa ili kuritsu. Genelde pirinç, makarna, fasulye, mercimek, bulgur, et veya tavuk alıyorum.
Также я беру овощи и фрукты: картофель, лук, морковку, помидоры, салат, огурцы, бананы, апельсины и, конечно, яблоки, потому что я их очень люблю.  Takje ya beru ovaşşi i fruktı: kartofel’, luk, markofku, pamidorı, salat, agurtsı, bananı, apel’sinı, i kaneşna, yablaki, patamu şta ya ih oçen’ lyublyu.  Sebze ve meyvede alıyorum: patates, soğan, havuç, domates, marul, salatalık, muz, portakal ve tabiki de elma, çünkü ben onları çok severim. 
В воскресенье у меня будут гости,  и я их буду угощать.  V vaskresen’ye u minya budut gosti i ya ih budu ugaşşat’.  Pazar günü misafirlerim gelecek ve onları ağırlayacağım.
Подхожу к кассе, кассир говорит, что я должен заплатить сто двадцать шесть лир.  Padhaju k kasse, kassir gavarit, şto ya doljen zaplatit sto dvadtsat’ şest’ lir. Kasaya yaklaştığımda, kasiyer yüz yirmi altı lira ödemem gerektiğini söylüyor. 
Я даю деньги, беру пакеты и иду домой.  Ya dayu den’gi, beru paketı i idu damoy.  Parayı veriyorum, paketleri alıp eve dönüyorum.

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

One thought on “В Магазине – Мarkette”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir