Здоровый сон Sağlıklı uyku
Врачи рассказывают, в какой позе нужно спать, чтобы не навредить организму, и что не следует делать перед сном, чтобы легко засыпать. Doktorlar, organizmaya zarar vermemek için hangi pozisyonda uyumanız gerektiğini ve rahat uykuya dalmak için yatmadan önce ne yapmamanız gerektiğini anlatıyorlar.
Медик-невролог Евгений Соков рассказал, какая поза для сна наиболее полезна. По словам специалиста, лучше ложиться на правый бок и немного сгибать ноги и руки – в этом положении сердце не будет испытывать нагрузку от сдавливания средостением и легкими, отметил специалист в интервью российской газете “Аргументы и Факты”. Nörolog Yevgeny Sokov  hangi uyku pozisyonunun en faydalı olduğunu anlattı. Uzman, Rus gazetesi olan ”Argumentı i Faktı” da verdiği röportajda uzmana göre, sağ tarafa uzanmak ve bacakları ve kolları hafifçe bükmek daha iyidir – bu pozisyonda, kalp mediasten ve akciğerlerin sıkıştırmasından dolayı baskı görmeyecektir, diye belirtti.
Соков также обратил внимание на то, что не следует спать на животе, поскольку человек в это время поворачивает голову на бок, а это, в свою очередь, приводит к скручиванию артерий и вен на шее. Sokov ayrıca, karnın üzerine uyunmaması gerektiğine dikkat çekti, çünkü bu esnada bir kişi başını yana çeviriyor ve bu da boyundaki arterlerin ve damarların bükülmesine yol açıyor.
Кроме того, лучше нечасто спать и на спине, но.. Ek olarak, nadiren sırt üstü uyumak daha iyidir fakat..
“Во время сна на спине расслабленный язык может смещаться к задней стенке глотки и серьезно затруднять дыхание”, – объяснил врач. Doktor, “Sırt üstü uyurken, gevşemiş bir dil boğazın arkasına doğru hareket edebilir ve nefes almayı ciddi şekilde engelleyebilir.” diyerekten açıkladı.

By Sergen ERZİ

Moldova'da üniversite eğitimimi İngiliz ve Rus dilleri edebiyatı ve öğretmenlik bölümü üzerine tamamlayıp halen Moldova'da yaşamaktayım. Aktif yaşamımda Moldova'da özel eğitim kurslarında yabancı öğrencilere Rusça ve Türkçe dersler vermekteyim. Edindiğim tecrübeler ve aldığım eğitim ışığında YouTube platformunda Rusça dersler yayınlamaktayım. Tüm bunlara ek olarak Rusça bilimsel makaleler, bitirme tezleri, dönem ödevleri hazırlamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir